Najbardziej stylowe miejsca do podróży w 2020

„Nie ma go na żadnej mapie”, napisał Herman Melville w Moby-Dick, „prawdziwe miejsca nigdy nie istnieją”. Chociaż ten sentyment mógł powstrzymać wodę w 1851 roku, niestety nie jest to dzisiaj – epoka, w której najbardziej odległy, wysadzony w wodzie morski wychód na Ziemi znajdzie swoją drogę na TripAdvisor („bijou, ale breezy”) lub Instagram (# OffTheBeatenTrack), a miejscowi zaczną budować chaty zbudowane z muszli, aby wynająć je na Airbnb.

Nie obawiaj się jednak, ponieważ nadal istnieją niesamowite i stylowe miejsca podróży. A na każdy tysiąc osób, które wybierają się do Chorwacji, Kairu lub Cancun, jest wytrawny wczasowicz z biletem lotniczym w dłoni, który ma coś mniej oczywistego na myśli. To te, które trzymaj pod kapeluszem przeciwsłonecznym na 2019 rok.

Bhutan

Bhutan jest mniej niż o połowę mniejszy od Irlandii, całkowicie pozbawiony dostępu do morza, i nikt tam nie zmierza z niczym innym, jak z dobrze trzymanym paszportem. Historyczny, słabo zaludniony, w dużej mierze buddyjski teren, schowany między Chinami i Indiami, jest usiany himalajskimi szczytami i dalej na południe bujnymi obszarami dżungli – ale przyjęli ideę, że turystyka się opłaca, więc jest też odrobina luksusowych noclegów .

Niektóre z najbardziej efektownych architektonicznie są obsługiwane przez hotele Six Senses, których pięć lóż rozmieszczonych w Bhutanie jest zupełnie nowych, ale są już uważane za klasykę projektowania. To wymaga ratowania sprawiedliwego uderzenia. Aby zniechęcić tanią turystykę, odwiedzający muszą wydać minimalną kwotę dziennie – około 200 funtów w szczytowych miesiącach. To wszystko brzmi mniej więcej tak samo buddyjsko, jak zatopienie kilku litrów na miejscu, ale całkowicie tego warte.

Doha, Katar

Wielu globtroterów odrzuciło Dubaj i Abu Zabi z listy podróży, ale sąsiedni kraj Katar ma również asa w rękawie – przybrzeżne miasto Doha. Oprócz niesamowitej panoramy, ma żywą scenę artystyczną i, oczywiście, mnóstwo nowych stadionów budowanych na Mistrzostwa Świata w 2022 roku. Architekt Rockstar I.M. Pei (człowiek stojący za szklaną piramidą w Luwrze) opuścił emeryturę, aby stworzyć miejskie Muzeum Sztuki Islamu – bezwstydnie kanciasty budynek, który wygląda niesamowicie w nocy i mieści niektóre z najważniejszych dzieł regionu.

Podobnie jak Dubaj, Doha jest niezwykle wielokulturowa, co oznacza, że możesz cieszyć się pięciogwiazdkowymi smakami z całego świata, a jeśli odwiedzisz we wrześniu, możesz wziąć udział w Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce i powrócić z rozsądnie poinformowaną opinią o tym, czy zamierzają piłki w górę footie czy nie.

Bacalar, Meksyk

Gdzie masz najlepsze wakacje na plaży, jakie kiedykolwiek miałeś bez zanurzenia palca w oceanie? Bacalar, to gdzie. Względnie nieznana laguna w Meksyku, około 20 km w głąb lądu od Karaibów, i miejsce, które jest podobne do Malediwów, ma wszystko, co słoneczne wyspy Oceanu Indyjskiego mają oprócz płaczliwych bogatych turystów.

Odwiedź Bacalar, a znajdziesz się w pobliżu Belize, gdzie możesz pływać w wodzie, która jest czasami czystym turkusem, a inni są intensywnie granatowe. Miasto noszące nazwę jeziora graniczy z zachodnimi brzegami i jest zwarte, ziemiste i często nazywane „prawdziwym Meksykiem”, co, jak zakładamy, oznacza dużą ilość tequili.

Seattle, USA

Seattle? Poważnie? Nikt nie jedzie do Seattle, chyba że ma ochotę na deszczowy postój podczas długiej jazdy z San Francisco do Vancouver (lub naprawdę lubią Starbucks). Ale to nie dlatego, że nowiutcy technologiczni, tacy jak Microsoft i Amazon, mają swoją siedzibę na tej liście. To miejsce na mapie faluje dzięki pracowitej młodej populacji i najnowocześniejszej scenie artystycznej (w szczególności eksplodowała sztuka miejska, niska kultura i sztuki sceniczne w ciągu ostatnich kilku lat).

Jest też ogromna Kosmiczna Igła, która właśnie została poddana gruntownej renowacji, oraz nabrzeże miasta, które jest odmładzane. Jednak to, co naprawdę sprawia, że chcemy jechać do Seattle, to czysta nostalgia za grunge’em: 2019 to 30. rocznica podpisania Soundgarden z dużą wytwórnią i wydaniem przez Nirvana debiutanckiego albumu. Pachnie jak wycieczka do nas.

Samarkand, Uzbekistan

Po czymś innym i intrygującym architektonicznie, które niewiele osób kiedykolwiek odwiedzało (czytaj: chcesz wyglądać na kulturowego AF)? Witamy w Samarkandzie, miejscu, o którym nigdy nie słyszałeś, datowanym na około 800 pne

Jest to strona światowego dziedzictwa UNESCO, choć Daily Telegraph donosi, że każdego roku odwiedza ją mniej niż 1000 Brytyjczyków; wstyd, gdy weźmiesz pod uwagę legendarny postój Silk Road, w którym znajdują się takie zabytki, jak The Registan (oszałamiająco ozdobny plac publiczny) i misternie mozaikowy meczet Bibi-Khanym. Fakt, że jesteś na miejscu: sąsiednie mauzoleum Gur-e-Amir jest właściwie prototypem Mogołów dla Taj Mahal.

Matera, Włochy

Pięć lub sześć dekad temu, starożytne miejsce Matera na szczycie klifu, zaledwie kilka godzin od wybrzeża Amalfi, wydawało się, że zostało porzucone przez świat: rodziny skuliłyby się ze zwierzętami hodowlanymi w jaskiniach wykutych w wapiennych fundamentach, a choroba była rozpowszechniony. Stwierdzenie, że w tym 7-letnim mieście tchnęło nowe życie, byłoby niedopowiedzeniem. Jest Europejską Stolicą Kultury 2019 (zaszczyt dzieli ją z Valettą na Malcie), a goście mogą teraz spać w luksusowych starych jaskiniach, ponieważ niektóre zostały przekształcone w stylowe hotele. To jaskiniowiec żyjący 2.0.

Seoul, Korea Południowa

Korea Południowa? Co może cię tu zwabić, gdy wizyta u pewnego niegrzecznego prawie imiennika na północy sprawi, że będziesz trzymany na lotniskach USA przez wiele lat? Cóż, Seul na początek. Łącząc historyczne świątynie i pałace z imponującą nową architekturą (555-metrowa wieża Lotte World z 117-piętrowym szklanym dnem elewacji została ukończona dopiero w 2017 r.), To tętniąca życiem metropolia ze stosami innowacyjnych przestrzeni publicznych, takich jak Seoullo 7017, a spektakularny wzniesiony ogród, który kiedyś był autostradą śródmieścia. (Nie wspominając o jednej z najbardziej innowacyjnych scen ulicznych na świecie.)

Jeśli naprawdę chcesz mieć pióro w czapce, udaj się na wulkaniczną wyspę Ulleungdo (Tajemnicza Wyspa AKA), trzygodzinną podróż promem na Morze Japońskie, które jest prawdopodobnie jedną z najbardziej porywających wysp na Ziemi . Jeśli lubisz poszarpane szczyty i wysokie skały, które wychodzą z morza, prawdopodobnie się zgodzisz.

Arles, Francja

Gdybyście pojechali do Bilbao w Hiszpanii w 1997 roku, bylibyście daleko przed żądną architektury masą turystów. Arles – średniej wielkości miasto na południu Francji, niedaleko Marsylii – oferuje poszukiwaczom trendów podobną szansę w 2019 r. Mamy Franka Gehry’ego, by jeszcze raz podziękować, ale zamiast muzeum Guggenheima architekt postawił długopis pracować nad krętą, górzystą wieżą, która zaczyna nabierać kształtu i będzie stanowić centrum nowego 20-akrowego centrum sztuki o nazwie Luma.

Arles ma solidną historię sztuki, będąc domem zarówno Van Gogha, jak i Paula Gauguina (faktycznie mieszkali tam razem w 1888 roku) – ale to, co zaskakuje wielu początkujących, to ogromny rzymski amfiteatr, w którym wciąż odbywają się imprezy przez cały rok. „Arles? Poszedłem tam, zanim było fajnie, stary.

Przewiń do góry