10 marek Sneakerów, które sprawią, że zaczniesz myśleć o obuwiu zrównoważonym

Szacuje się, że Nike sprzedaje 25 par trampków co sekundę. To 1.500 na minutę; 90.000 na godzinę; 2.1m na dzień (widzisz dokąd to zmierza.) I nie są sami. Zgodnie z World Footwear Yearbook, w 2017 roku wyprodukowano 23,5 miliarda par butów, a rynek trampków zajął się tym dużym kawałkiem. Wiąże się to z kilkoma problemami.

Weźmy na przykład skórę, najczęściej stosowaną tkaninę do produkcji trampków. Proces produkcyjny jest nierozerwalnie związany z przemysłem rolnym, który odpowiada za 18% emisji gazów cieplarnianych i przyczynia się do alarmującego wylesiania. Tymczasem garbowanie skór jest jednym z najbardziej toksycznych źródeł zanieczyszczeń na świecie.

Wówczas było tylko nieuniknione, że przemysł będzie w końcu szukał sposobów na walkę z tym problemem. Oczywiście, zrównoważony rozwój jest często używany w celu podkreślenia wielu etycznych wyborów, w tym wzrostu weganizmu (którego szacunkowo 3,5 miliona w samej Wielkiej Brytanii według badania przeprowadzonego przez firmę ubezpieczeniową Compare The Market). Jednak wegańskie alternatywy dla skóry nie są same w sobie całkowicie zrównoważone i wolne od szkód dla środowiska. Większość sztucznej skóry jest oparta na tworzywie sztucznym, którego degradacja zajmuje setki lat (podobnie jak skóry). Jednak wpływ na środowisko naturalne nie jest tak duży jak skóra i jako takie najbardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska marki trampków, są również wegańskie.

Dlaczego trampki są niezrównoważone?

“To kwestia o podwójnych krawędziach”, mówi Umberto De Marco, założyciel zrównoważonej i wegańskiej marki trampków Yatay. “Z jednej strony, trzeba przyjrzeć się wydatkom energetycznym całego procesu produkcji, a z drugiej – bezpośredniemu wpływowi użytych surowców na środowisko”.

Krytycy szybko zwrócą uwagę, że na froncie zużycia energii, branża mody w ogóle nadal niewiele robi, aby zwiększyć zużycie energii ze źródeł odnawialnych, takich jak panele słoneczne na dachach fabryk. Ale to nie jedyny problem.

“Pod względem materiałowym, większość trampków jest oparta zarówno na oleju, jak i w dużym stopniu wykorzystuje szkodliwe dla środowiska rozpuszczalniki chemiczne w procesie produkcyjnym, takie jak tanie kleje na bazie rozpuszczalników.

Krótko mówiąc, prawie każdy składnik buta może stanowić problem ekologiczny. Jednak, jak zostało to udowodnione, biorąc pod uwagę właściwe badania i rozwój, wpływ ten można w dużym stopniu zminimalizować bez poświęcania jakości.

Jak zrównoważone trampki stały się fajne

Zrównoważone i wegańskie obuwie cieszy się niesprawiedliwą reputacją, ponieważ w przeszłości było postrzegane jako nieco, dobrze, naff. Ale ruch ten przeszedł długą drogę w ostatnich latach. Nie są one jak chodzenie z stogami siana na stopach. Dziś rynek sneakerski jest pełen zgrabnych ofert i luksusowych wyborów we Włoszech.

Przemysłowy monolit Adidas wszedł na pokład w 2017 roku, współpracując z inicjatywą ekologiczną Parley for the Oceans, aby ponownie wypuścić swój trampolinę EQT w wysokocyklowanych plastikowych odpadach zbieranych z plaż na Malediwach. Gdzie indziej, proste kopnięcia oferowane przez zrównoważoną markę sneaker Veja były jednym z największych hitów ostatnich sezonów, podczas gdy luksusowa marka odzieżowa Stella McCartney wepchnęła modowego trenera w zrównoważoną sferę mody (obie są również wegańskie).

Chcesz być bardziej przekonujący? Oto 10 zrównoważonych i wegańskich marek sneakerskich, które sprawiają, że chcemy myśleć stopami.

Najlepszy zrównoważony i wegetański trampkarz
Yatay

Nie, nie soczystego, orzechowego indonezyjskiego kurczaka. To jest Yatay z naciskiem na to pierwsze Y: śliska i ultranowoczesna marka trampków, która produkuje wszystkie swoje buty we Włoszech. Nadal nie sprzedaje się? Co powiesz na sznurowadła wykonane z organicznej bawełny konopnej, mocną podeszwę wykonaną z poliuretanu na bazie biologicznej i cholewkę wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu. Oh, i dla każdej pary Yatay zasadzi drzewo na wylesionym obszarze. Sprzedane? Cholera, jasne, że tak.

Kup teraz: €240.00

Tretorn

Szwedzka marka odzieży wierzchniej Tretorn od dawna ugruntowała swoją pozycję na rynku poprzez asortyment Eco Essentials, w skład którego wchodzi kurtka wykonana z wyrzuconych sieci rybnych. Wkrótce zostanie dodana gama sneaker’ów z zamszowymi cholewkami, które są całkowicie identyfikowalne dla gospodarstw rolnych i wykonane ze znacznie mniejszą ilością wody niż przeciętna. Jeśli jesteś niecierpliwym wojownikiem ekologii, nadal możesz znaleźć elementy zrównoważonego rozwoju w obecnej kolekcji, takie jak przyjazne dla środowiska podeszwy EcoOrthoLite.

Kup teraz: £33.00

Nat-2

Niemcy są raczej dobrzy w robieniu trampków, wystarczy zapytać każdego, kto walnie ulicami z parą Adidasa lub Pumy na nogach. Założona w 2007 r. firma Nat-2 ma siedzibę w Monachium i czerpie swoje wpływy utylitarne z niemieckiego przemysłu. Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, jest tu wiele innowacji, od linii trampków, które w połowie pokryte są kawą pochodzącą z recyklingu, po antybakteryjne podeszwy z prawdziwego korka. O czym będą myśleć w przyszłości?

Kup teraz: 299,00 euro.

Veja

Z chwili obecnej marka butów Veja była w stanie wymyślić zwycięską kombinację prostych i stylowych trampków, wyraźny znak tysiąclecia.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

Marks & Spencers